12 czerwca 2022

Kiedy brak pierwszego mleczaka powinien niepokoić?

Pierwszy uśmiech, ząb, kroczek - w pierwszym roku życia dziecka rodzice czekają na te niepowtarzalne momenty. Wiele z nich ważnych jest w kontekście emocjonalnym, a inne również w wymiarze zdrowotnym. Dziś słów kilka jak to jest z zębami? Co robić gdy oczekiwanie na pierwszego mleczaka przedłuża się?

Pierwsze mleczaki - kiedy się pojawiają?

Wszystko zależy. U dzieci urodzonych w terminie pierwsze zęby mleczne pojawiają się około 6 miesiąca życia, ale jest to data orientacyjna. U dzieci tych okres wystąpienia pierwszego zęba szacuje się między 5 a 10 miesiącem. Prawda, że spora różnica? W przypadku wcześniaków mleczaki pojawiać zaczynają się zazwyczaj między 6 a 11 miesiącem życia. W dużym stopniu jest to tak naprawdę kwestia indywidualna, zależna od tempa rozwoju każdego malucha. Dlatego też nie ma co panikować, gdy rówieśnik naszego dziecka posiada już nawet 2 czy 3 zęby, a u naszego brzdąca nadal nic się nie pojawiło. Oczywiście - do czasu.

Brak zębów, czyli kiedy udać się do specjalisty?

Fizjologicznie zęby powinny wyżynać się w określonej kolejności i czasie. Ze względu na to, że każdy maluch jest inny, obserwowane są odstępstwa od reguł. Do pewnego momentu brak zębów mieści się w normach, tylko jak ocenić ten czas, gdy konieczna jest konsultacja ze stomatologiem?

Przyjmuje się, że granicznym czasem na konsultację są pierwsze urodziny dziecka. Jeśli po ukończeniu 12 miesiąca życia w buzi dziecka nadal nie ma zębów - nie należy dłużej zwlekać, tylko jak najszybciej umówić wizytę u specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę problemu.

Przyczyny opóźnionego ząbkowania

Warto wiedzieć, że przyczyn może być wiele. Jedną z nich są predyspozycje genetyczne. Jedną z kluczowych kwestii jest pytanie stomatologa o ząbkowanie rodzeństwa i rodziców dziecka. Ale genetyka to nie wszystko! Późniejsze ząbkowanie obserwowane jest u wcześniaków, a także noworodków z niską masą urodzeniową.

Przyczyn może być jednak więcej. Opóźnione ząbkowanie to problem dzieci, zmagających się również z innymi chorobami, w tym zespołem Downa, Turnera, niedoborem pokarmowym, niedoborem witaminy D, niedoczynnością przysadki mózgowej.

Designed and programmed by: