Walcząc z próchnicą ważne jest jak najszybsze oczyszczenie zęba i wykonanie odpowiedniego wypełnienia, aby powstrzymać postęp choroby i zniszczenia tkanek. Zdarza się, że pacjenci trafiają do gabinetu stomatologicznego na tyle późno, że proces chorobowy jest już zaawansowany i wymaga poważniejszej ingerencji. W takich sytuacjach mogą pojawić się pewne pojęcia - inlay, onlay i overlay - czy wiesz czego dotyczą?
Wypełnienie ubytków
Ubytki w zębach muszą zostać dokładnie oczyszczone i uzupełnione. Przy dużych ubytkach wykonywane są tzw. wkłady koronowe. W zależności od zaawansowania zmian w tkance zęba wykorzystywane są uzupełnienia inlay, onlay oraz overlay. Co je łączy? To, że są wykonane z kompozytu bądź porcelany, jako indywidualne zlecenie stomatologa. Są to zatem rozwiązania przygotowywane pod potrzeby konkretnego pacjenta.
Wypełnienia inlay, onlay i overlay pozwalają bardzo dokładnie odtworzyć powierzchnię żująca zęba, dzięki czemu będzie on w dalszym ciągu wykorzystywany w procesie przeżuwania pokarmów. Ich zaletą jest to, że pozwalają również odtworzyć punkty styczne zęba, a ich wykonanie zdecydowanie ułatwia dbanie o właściwą higienę jamy ustnej.
Inlay, onlay i overlay
Inlay to wkład koronowy, który pozwala zrekonstruować powierzchnię żującą zęba, obejmując stoki guzków, ale bez szczytów. Onlay oraz overlay to z kolei nakłady na koronę. W przypadku onlay jest on nieco podobny do wypełnienia inlay, jednak różnica między nimi polega na tym, że onlay pokrywa również szczyty guzków zęba, tym samym pokrywając całą powierzchnię żującą. Wypełnienie tego typu zabezpiecza również punkty styczne, czyli te miejsca, w których zęby stykają się ze sobą. Onlay to doskonałe rozwiązanie pozwalające zabezpieczyć zęby przed pękaniem. Ostatnim z wariantów jest wypełnienie typu overlay. Jest to nakład, który pokrywa całą powierzchnię żującą zęba, wraz ze stokami i szczytami guzków oraz występujące powierzchnie styczne, przedsionkowe i językowe.
Wypełnienia typu inlay,onlay oraz overlay są wypełnieniami protetycznymi, które przygotowywane są indywidualnie dla pacjenta na podstawie wycisku lub skanu wewnątrzustnego. Dlatego są naprawdę dobrym i dopasowanym rozwiązaniem. Szczególnie, że ich założenie jest rozwiązaniem pozwalającym maksymalnie oszczędzić zdrową tkankę. Ząb musi zostać specjalnie przygotowany, ale nie wymaga tak dużej ingerencji i szlifowania jak w przypadku wykonania korony.