Jednym z elementów, jakie podlegają ocenie podczas konsultacji ortodontycznej jest sposób połykania przez dziecko. Nie każdy wie, że w pierwszych miesiącach życia proces ten przebiega inaczej, niż w późniejszym okresie i jest to proces fizjologiczny. O co dokładnie chodzi?
Infantylne połykanie - co to takiego?
O niewłaściwym przełykaniu bardzo często rodzice słyszą w gabinetach logopedycznych, ale poza właściwą artykulacją głosek ma ono duży wpływ również na zgryz. Termin infantylny oznacza nic innego, jak dziecięcy sposób połykania. Jest on zjawiskiem fizjologicznym u najmłodszych, ponieważ umożliwia ssanie mleka w pierwszych miesiącach życia. Podczas ssania język malucha spoczywa na dnie jamy ustnej, ułożony jest płasko, przez co napiera na zęby, a także może wchodzić pomiędzy nie.
Gdy dziecko rośnie, zaczyna przyjmować inne pokarmy niż tylko mleko z piersi mamy odruch ssania zanika, a u dziecka wykształca się połykanie dojrzałe.
Przetrwałe przełykanie infantylne, przyczyny i jego wpływ na zgryz
Przetrwałe infantylne połykanie może mieć wiele przyczyn. Jedną z częściej wymienianych jest zbyt długie karmienie dziecka piersią lub butelką, a także podawanie zbyt papkowatych posiłków przez długi czas. Rozszerzając dietę trzeba pamiętać, że maluchowi potrzebne są właściwe bodźce i pokarmy, które może gryźć. Duże znaczenie może mieć też jedzenie z przepełnionymi ustami czy picie dużymi łykami. Przetrwałe infantylne połykanie wymaga konsultacji specjalistycznych, ponieważ może być spowodowane obniżonym napięciem mięśniowym, występującym w obrębie aparatu artykulacyjnego czy też niewłaściwa równowaga mięśniowa języka oraz warg.
U dzieci z przetrwałym infantylnym połykaniem występują problemy z pionizacją języka, który stale spoczywa na dnie jamy ustnej, jednocześnie napierając na zęby. W połykaniu niemowlęcym język wykonuje jedynie ruchy poziome, bardzo intensywnie pracują mięśnie ustno-twarzowe, a wargi i policzki wykonują intensywną pracę. Natomiast przy połykaniu dojrzałym zmienia się położenie języka, który ustawiony jest w pionie, a jego czubek oparty jest o wałek dziąsłowy, znajdujący się tuż za górnymi zębami, a jego boki dotykają zębów. W tego typu połykaniu dużą rolę odgrywają mięśnie żuchwowo-gnykowe, odpowiadające za lekkie uniesienie dna jamy ustnej. Ponadto odpowiadają one za dociskanie języka do podniebienia.
Nieprawidłowe ułożenie języka, czyli brak pionizacji i stałe położenie w poziomie powoduje wypychanie zębów i ich nieprawidłowe ułożenie.