Ortodonta jest stomatologiem, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu wad zgryzu. Warto wiedzieć, że nie chodzi tu wyłącznie o krzywe zęby, bo nieprawidłowy zgryz obejmuje wiele nieprawidłowości. Dlaczego leczenie ortodontyczne jest tak ważne? Na czym polega i kiedy warto zgłosić się na konsultację do specjalisty?
Dlaczego trzeba udać się do ortodonty?
Problemy ze zgryzem mogą mieć różną etiologię, ale jedno jest pewne - nie można ich bagatelizować, ponieważ nieprawidłowości mają ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszych zębów. To nie tylko kwestie estetyczne, gdyż wada zgryzu upośledza m.in. prawidłowe gryzienie i żucie. Nie każdy niestety ma świadomość, że w takiej sytuacji występują trudności z właściwym dbaniem higienę, a to już prosta droga do rozwoju próchnicy.
Ale to nie jedyny problem, ponieważ przy wadach zgryzu siły działające na tkanki przyzębia nie rozkładają się równomiernie, a to w dłuższej perspektywie powoduje występowanie zmian patologicznych. Niewłaściwe ustawienie zębów może prowadzić do rozwoju lub nasilenia wad wymowy.
Konsekwencje zdrowotne dla pacjenta zmagającego się z wadą zgryzu są ogromne, dlatego nie należy ich bagatelizować tylko udać się do ortodonty i rozpocząć właściwą, indywidualnie dobraną terapię.
Kiedy należy zgłosić się na konsultację do specjalisty?
Konsultacja u ortodonty powinna być elementem profilaktyki. Najlepiej udać się do specjalisty z dzieckiem około 6-7 roku życia, aby mógł on ocenić czy u dziecka nie występują wady zgryzu. Oczywiście do ortodonty trafiają również młodsze dzieci, które zostały np. skierowane przez lekarza stomatologa, który zaobserwował nieprawidłowości.
Należy mieć świadomość, że im szybciej włączone zostanie leczenie ortodontyczne, tym lepsze efekty terapii będzie można uzyskać. Z pomocy ortodonty mogą, a nawet powinny korzystać dzieci, u których ze względu na wzrost kostny rokowania w zakresie skuteczności terapii są bardzo duże.