Chirurgia stomatologiczna jest jedną ze specjalizacji wyodrębnionych ze stomatologii. Chociaż przez pacjentów jest kojarzona jako dyscyplina od wyrywania zębów, to jej zakres jest znacznie szerszy. Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?
Kompetencje chirurga stomatologicznego
Chirurgia to nie tylko ekstrakcje, bo dyscyplina obejmuje szereg specjalistycznych zabiegów dotyczących całej jamy ustnej, w tym np. zabiegi mikrochirurgiczne przygotowujące do zabiegów implantologicznych lub protetycznych, ale też periochirurgia, w ramach której realizowane są zabiegi pozwalające odbudować utracone tkanki. Chirurg stomatologiczny zajmuje się również dłutowaniem korzeni, wykonuje zabiegi resekcji wierzchołków korzeni zębów, hemisekcji lub radektomii. Wiele z wymienionych zabiegów przeprowadzanych jest wyłącznie w wyspecjalizowanych gabinetach, posiadających odpowiedni sprzęt. Na co dzień lekarz wykonuje proste zabiegi usuwania zębów, zębów z uszkodzoną koroną oraz ekstrakcję zębów zatrzymanych.
Ekstrakcja, czyli wyrywanie kiedy jest konieczne?
Ekstrakcja zębów jest najczęstszą przyczyną konsultacji chirurgicznych. Usunięcie zęba jest ostatecznością, gdy zawiodą wszystkie możliwe formy leczenia. Niestety zdarza się, że u pacjentów próchnica jest tak zaawansowana, że nawet leczenie endodontyczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Przyczyną może być też choroba tkanek twardych, które nie mogą być leczone zachowawczo ani protetycznie. Ale to nie jedyne przyczyny.
Zdarza się, że ząb usuwany jest w efekcie chorób tkanek przyzębia, które sprawiają, że ząb traci właściwe podparcie. Zęby są wtedy rozchwiane, a pacjent zmaga się z nawracającymi stanami zapalnymi przyzębia.
Trzeba dodać, że nie zawsze ekstrakcje wykonuje się w związku z chorobami. Zdarza się, że jest to konieczne ze względu na planowane u pacjenta leczenie ortodontyczne lub protetyczne.