20 listopada 2022

Bruksizm - przyczyny, leczenie

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, do którego dochodzi mimowolnie, najczęściej w nocy, w czasie snu. Wielu pacjentów nawet nie wie, że zmaga się z problemem, a cierpią na tym zęby. Trzeba mieć świadomość, że zgrzytanie prowadzi m.in. do ścierania szkliwa, a w konsekwencji do nadwrażliwości i osłabienia zębów. Jakie są przyczyny problemu i czy bruksizm można wyleczyć?

Przyczyny problemu

Bruksizm jest chorobą, która może mieć wiele przyczyn. U części pacjentów nasilenie objawów pojawia się w sytuacjach stresowych lub pod wpływem lęku. Warto wiedzieć, że przyczyny mogą być zarówno stomatologiczne - wady zgryzu, braki zębowe, spowodowane ekstrakcją czy nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Zgrzytanie może być spowodowane też innymi chorobami, np. refluksem żołądka. Czasem jest też konsekwencją zaburzeń snu.

Stres, jako czynnik wyzwalający problem zaciskania i zgrzytania, jest coraz częściej wskazywaną przyczyną.

Za zgrzytanie zębami, zarówno w dzień, jak i w nocy, odpowiadają w dużym stopniu mięśnie. Zbyt duże napięcie mięśniowe sprzyja rozwojowi problemu. Co ciekawe, wpływ na zgrzytanie zębami mogą mieć też gumy do żucia. Częste i długie żucie gumy powoduje napięcie mięśni nie tylko w obrębie twarzy, ale też szyi i karku.

Jak leczy się bruksizm?

W związku z tym, że duże znaczenie odgrywa tu nieprawidłowe napięcie mięśniowe i stres, w terapii wykorzystywane są odpowiednio dobrane techniki relaksacyjne. Pomocą może okazać się konsultacja u fizjoterapeuty stomatologicznego.

Nie ulega wątpliwości, że im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej włączone zostanie odpowiednie leczenie, a zniszczenie zębów i tkanek będzie można zatrzymać jeszcze na wczesnym stadium choroby. Bruksizm nie jest problemem łatwym do diagnozy i leczenia.

U osób z mocno nasilonymi objawami można zdecydować się na wykorzystanie tzw. szyny relaksacyjnej. Jest ona zakładana na noc i uniemożliwia zgrzytanie, tym samym zabezpiecza powierzchnię zębów przed ścieraniem. Szyna jest jednak sposobem na redukcję skutków, nie likwiduje przyczyn problemu.

Konsekwencje braku leczenia

Brak właściwego leczenia wiąże się z wieloma konsekwencjami. Pacjenci skarżą się na przewlekłe bóle zlokalizowane w obrębie twarzy i głowy. Mają one wpływ na ogólne samopoczucie, utrudniają skupienie, rozpraszają. Osoby często stają się drażliwe, szczególnie, gdy do problemów dołączy także bezsenność.

Na języku pojawić się mogą odciski, nazywane girlandą lub kresą białą. Zgrubione linie pojawiają się też na wewnętrznej części policzka, na wysokości styku zębów.

W ujęciu stomatologicznym nieleczony bruksizm prowadzi do osłabienia zębów.

Designed and programmed by: