20 lutego 2022

Aparaty ortodontyczne, czyli jak leczymy wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu to problem nie tylko natury estetycznej. Krzywe zęby czy nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy to bardzo poważny problem zdrowotny, który nieleczony może prowadzić do wielu powikłań. Jak właściwie zadbać o zęby i kiedy pierwszy raz zgłosić się do ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty kiedy ją zaplanować?

O ile o pierwszej wizycie z dzieckiem u stomatologa rodzice pamiętają, o tyle konsultacja u ortodonty nie jest kwestią tak oczywistą. Często rodzice nie mają świadomości, że z dzieckiem powinni zgłosić się na konsultację, aby lekarz mógł ocenić prawidłową budowę szczęki, żuchwy czy zębów. A wizyta taka powinna odbyć się około 6-7 roku życia, o czym pisaliśmy więcej tutaj.

Aparaty ortodontyczne - czyli możliwości terapii

Aparat ortodontyczny wykorzystywany jest w leczeniu wad zgryzu, pozwala też wyprostować i uporządkować zęby stałe. Mechanizm działania jest tu dość prosty, opiera się na zasadach dynamiki Newtona. Istotą działania są siły, które stale wywierają na zęby nacisk, powodując przeciwstawną reakcję. Dzięki temu korygowane jest położenie zębów.

W leczeniu ortodontycznym wyróżnić można dwa warianty aparatów - stałe i ruchome. Wybór właściwego rozwiązania zależy od wielu czynników, w tym m.in. od rodzaju wady, jej zaawansowania czy wieku pacjenta. Aparaty stałe przymocowywane są bezpośrednio do zębów, natomiast w przypadku aparatów ruchomych - są one zdejmowane, np. do jedzenia.

Aparaty ortodontyczne podzielić można na:

  • aparaty ortodontyczne stałe lub ruchome,
  • aparaty ortodontyczne typu Clear Aligner,
  • płytki Nance’a,
  • płytkoprotezy

oraz wiele innych, dopasowanych indywidualnie do rodzaju wady i stopnia jej nasilenia.

Designed and programmed by: