10 czerwca 2022

Aparat ortodontyczny stały

Sposób leczenia wad zgryzu zawsze dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Ortodonta podczas pierwszej konsultacji wykonuje szczegółowe pomiary, ocenia stopień zaawansowania wady, aby następnie przedstawić dokładny plan leczenia. Jedną z wykorzystywanych obecnie metod jest stały aparat ortodontyczny. Co to takiego i jak to działa?

Stały aparat - co to takiego?

Od ruchomych aparatów różni się tym, że pozostaje w jamie ustnej stale, często przez okres kilkunastu miesięcy, a nawet i kilku lat przy wadach zaawansowanych. Aparat przymocowywany jest do powierzchni zębów pacjenta i pozostaje na swoim miejscu aż do zakończenia terapii.

Całość to specjalna konstrukcja, w której wyróżnić można następujące elementy:

  • zamki - przyklejone do powierzchni zębów,
  • pierścienie - które są zacementowane (zazwyczaj na pierwszych trzonowcach),
  • łuk metalowy - którego rolą jest korekcja zgryzu, znajduje się w szczelinie zamków.

Standardowo zamki wykonane są z metalu, ale jeśli pacjentowi zależy na wyjątkowo estetycznym wyglądzie, może zdecydować się na droższy wariant, wykonany z kompozytu lub porcelany.

Kiedy stosuje się stały aparat ortodontyczny?

Aparat stały jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalającym osiągnąć naprawdę dużą poprawę i redukcję wad zgryzu. Często kojarzony jest jako metoda leczenia dorosłych i młodzieży, u których występują już wszystkie zęby stałe, ale w praktyce bywa on zakładany również dzieciom na zęby mleczne. Wszystko zależy od wady, z jaką zmaga się z pacjent.Dużą zaletą wykorzystania w ortodoncji aparatów stałych jest szerokie zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzi się w leczeniu tyłozgryzu, przodozgryzu, zgryzu otwartego i głębokiego. Stosowanie aparatów stałych pozwala również przeciwdziałać konsekwencjom stłoczenia zębów.

Designed and programmed by: