Sposób leczenia wad zgryzu zawsze dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Ortodonta podczas pierwszej konsultacji wykonuje szczegółowe pomiary, ocenia stopień zaawansowania wady, aby następnie przedstawić dokładny plan leczenia. Jedną z wykorzystywanych obecnie metod jest stały aparat ortodontyczny. Co to takiego i jak to działa?
Stały aparat - co to takiego?
Od ruchomych aparatów różni się tym, że pozostaje w jamie ustnej stale, często przez okres kilkunastu miesięcy, a nawet i kilku lat przy wadach zaawansowanych. Aparat przymocowywany jest do powierzchni zębów pacjenta i pozostaje na swoim miejscu aż do zakończenia terapii.
Całość to specjalna konstrukcja, w której wyróżnić można następujące elementy:
- zamki - przyklejone do powierzchni zębów,
- pierścienie - które są zacementowane (zazwyczaj na pierwszych trzonowcach),
- łuk metalowy - którego rolą jest korekcja zgryzu, znajduje się w szczelinie zamków.
Standardowo zamki wykonane są z metalu, ale jeśli pacjentowi zależy na wyjątkowo estetycznym wyglądzie, może zdecydować się na droższy wariant, wykonany z kompozytu lub porcelany.
Kiedy stosuje się stały aparat ortodontyczny?
Aparat stały jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pozwalającym osiągnąć naprawdę dużą poprawę i redukcję wad zgryzu. Często kojarzony jest jako metoda leczenia dorosłych i młodzieży, u których występują już wszystkie zęby stałe, ale w praktyce bywa on zakładany również dzieciom na zęby mleczne. Wszystko zależy od wady, z jaką zmaga się z pacjent.Dużą zaletą wykorzystania w ortodoncji aparatów stałych jest szerokie zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzi się w leczeniu tyłozgryzu, przodozgryzu, zgryzu otwartego i głębokiego. Stosowanie aparatów stałych pozwala również przeciwdziałać konsekwencjom stłoczenia zębów.